Dôvod, že všetky vína nie sú vegánske alebo dokonca vhodné pre vegetariánov, súvisí so spôsobom čírenia vína a procesom nazývaným „čistenie“. … Tradične najbežnejšie používané číriadlá boli kazeín (mliečna bielkovina), albumín (vaječné bielka), želatína (živočíšna bielkovina) a vyzina (bielkovina rybieho mechúra).
Aké vína sú vhodné pre vegánov?
Na zdravie vegánskemu vínu
- Stella Rosa. …
- Bellissima Prosecco. …
- Cooper's Hawk Vineyards. …
- DAOU Vineyards. …
- Frey Vineyards. …
- Vrstvené koláčové vína. …
- Lumos Wine Company. …
- Natura Wines.
Ako zistíte, či je víno vegánske?
Existuje však jednoduchší spôsob, ako rozpoznať vegánske víno. Podľa vinárskej aplikácie Vivino stačí dávať pozor na slová „nečistené“alebo „nefiltrované“na etikete vína a budete vedieť, že žiadne neobsahuje živočíšne produkty.
Aké červené víno môžu piť vegáni?
Vína, ktoré sú nečistené a nefiltrované, sú vegánske. Vína filtrované iba sterilnými filtrami (keramické filtre) alebo cross-flow filtrami sú vegánske. Overte si to u výrobcu. Niekoľko sériovo vyrábaných vinárstiev používa namiesto živočíšnych produktov sterilné filtre.
Sú všetky vína vegetariánske?
Činidlá na apretovanie sa líšia od vyziny a želatíny po kazeín a vaječný albumín. Pre vegetariánov – nie však pre vegánov je preto vhodné akékoľvek víno rafinované pomocou kazeínu (z mlieka) alebo vaječného bielka. Izinglass je vyrobený z rýb, takže víno s použitím tejto zložky by bolo vhodné pre pescatarianov.